Bio-Medica Wadowice

Borelioza

BORELIOZA – choroba z LYME
krętkowica kleszczowa – to wieloukładowa i wielonarządowa choroba zakaźna, wywołana przez bakterie należące do rodziny krętków.
Przenoszona jest na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze, komary, meszki, muchy końskie, pchły, wszy i pozostałe. Zakażenie następuje przez ślinę lub wymiociny kleszcza bądź innego owada. Istnieją doniesienia, iż borelioza może przenosić się z człowieka na człowieka przez płyny ustrojowe: krew, spermę,ślinę, łożysko.

OKRESY CHOROBY:
1. Charakterystyczny rumień wędrujący jest jedynym objawem świadczącym o zakażeniu. Występuje niestety tylko u 30% osób zakażonych. Objawy wczesne przypominają grypę. Występuje: gorączka, ból głowy,bóle stawów osłabienie, zmęczenie, może wystąpić chłoniak limfatyczny
2. W okresie 3-6 miesięcy choroba przybiera różne postacie i atakuje różne narządy w tym: stawy, mózg (neuroborelioza), mięsień sercowy, skórę i pozostałe.

NEUROBORELIOZA
W tej postaci boreliozy występują objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Może przebiegać z zapaleniem mózgu i opon mózgowych, zapaleniem nerwów czaszkowych odpowiedzialnych za mimikę twarzy – opadnięcie kącika ust, problemy z zamknięciem powiek. Może dojść także do zajęcia nerwów odpowiedzialnych za widzenie – zaburzenie widzenia, nadwrażliwość na światło .
Zdarzają się także upośledzenia aparatu słuchu. Dość często dochodzi do zajęć nerwów obwodowych, które unerwiają kończyny dolne i górne. Występują zatem drętwienia i mrowienia w nogach i rękach, zaburzenia czucia w obrębie kończyn, drżenia także porażenia.
Groźną postacią jest przewlekłe zapalenie rdzenia kręgowego i mózgu, co prowadzi do ubytków neurologicznych ( utrata gleju, kolagenu oraz niszczenie osłonek mielinowych neuronów)
Często towarzyszą tej postaci boreliozy: depresja, lęki, zaburzenia koncentracji i zapamiętywania, otępienie, psychozy, napady padaczki, dezorientacja przestrzenna. Zmiany, które powoduje w mózgu borelioza mogą być nieodwracalne. Objawy tej postaci mogą przypominać stwardnienie rozsiane- SM.

POSTAĆ STAWOWO-MIĘŚNIOWA
Zazwyczaj krętek atakuje duże stawy: kolanowy, skokowy, biodrowy. Ból wędrujący i obrzęk stawów,  a także sztywność są charakterystyczne dla tej postaci. Stany zapalne z czasem mogą przejść w formę przewlekłą, prowadząc do nieodwracalnego zniszczenia powierzchni stawowych. Występuje u około 60% osób zakażonych

INNE POSTACIE
Borelioza może przebiegać pod postacią zaburzeń przewodnictwa przedsionkowo- komorowego, zapalenia mięśnia sercowego z zawałem włącznie, mogą pojawić się także skoki ciśnienia oraz bóle w klatce piersiowej.
Wystąpić mogą objawy ze strony układu pokarmowego jak: bóle brzucha, refluks żołądkowo-przełykowy, zaparcia, biegunki. Zdarzają się: nadmierne chudniecie, zaburzenia miesiączki, zaburzenia potencji. Pojawić się może zanikowe zapalenie skóry kończyn, które objawia się niesymetrycznymi czerwono sinawymi zmianami na skórze rąk lub nóg, które stają się obrzęknięte. Z czasem skóra przypomina bibułę i jest pozbawiona włosów. Zanikowemu zapaleniu skóry kończyn może towarzyszyć bolesność okolicznych stawów
UWAGA : choroba może przebiegać latami bezobjawowo. Ujawnić się może w sytuacji nagłego stresu, ciąży, obniżenia odporności. Najczęściej poszczególne postacie choroby są połączone tworząc obraz choroby wielonarządowej.

zobacz też:

Koinfekcje